Thread subject: АгроСофт ::: автоматизація бухгалтерського обліку :: Хто правий?

Posted by TopManager on 23-10-2009 23:54
#3

Ще одне спірне питання:
Як розрахувати страхові виплати по тимчасовій непрацездатності у випадках, коли в розрахунковому періоді і в періоді, за який виплачується допомога, норма робочого часу різна?

Наприклад, в розрахунковому періоді працівник займав повну ставку, а в місяці, коли пішов на лікарняний, переведений на 0,5 ставки. Декілька закладів, що звернулись до нас з відповідним питанням, повідомили, що Фонд соцстрахування з ТВП рекомендував у такому випадку заплатити "половину" суми лікарняного, розрахованого згідно порядку, встановленого відомою постановою №1266.

І дійсно, існує лист Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №01-16-211 від 05.02.2009:
"У зв'язку з фінансовою та економічною кризою, зменшенням обсягів виробництва склалася ситуація, коли на багатьох підприємствах встановлюється режим неповного робочого дня, у зв'язку з чим збільшилась кількість звернень щодо надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах в такі періоди.
Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. N 1266 (далі - Порядок), не передбачено обчислення середньогодинної заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах у випадках, коли норма робочого часу в розрахунковому періоді і в періоді, за який виплачується допомога, різна.
Враховуючи викладене та з метою запобігання нецільового використання коштів Фонду вважаємо за необхідне для обчислення середньої заробітної плати при наданні допомоги у випадках встановлення режиму неповного робочого дня керуватися пунктом 15 вказаного Порядку, тобто застосовувати середньогодинну заробітну плату.
В той же час повідомляємо, що Виконавча дирекція Фонду надіслала пропозиції до Міністерства праці та соціальної політики України щодо внесення змін до Порядку в частині застосування середньогодинної заробітної плати у випадках, коли в окремих місяцях розрахункового періоду, за який обчислюється середня заробітна плата, або в періоді, за який виплачується допомога, встановлюється неповний робочий день."

Отже, повертаючись до нашого прикладу, потрібно було б розрахувати суму компенсації за тимчасову непрацездатність, використовуючи не середньоденну, а середньогодинну зарплату і оплатити лікаряний в годинах непрацездатності. Тоді, насправді, сума лікаряного буде наполовину меншою від тієї, що розрахована, виходячи з середньоденної заробітної плати.

Але, як завжди виникло "АЛЕ"!
Згідно з відомою постановою Кабміну №1266 право надавати роз'яснення щодо застосування Порядку обчислення середньої зарплати для розрахунку страхових виплат виключно надано Міністерству праці та соціальної політики.
У своєму роз'ясненні №150/18/99-09 від 11.06.09 Мінпраці виклало наступне:
"Відповідно до пунктів 3 та 4 Порядку розрахунковим періодом для застрахованих осіб (включаючи осіб, які працюють неповний робочий день) є останні шість календарних місяців (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок протягом якого особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувались страхові внески.
Обчислення страхових виплат відповідно до пункту 14 цього Порядку здійснюється виходячи із середньоденної заробітної плати за відпрацьований час.
Якщо облік робочого часу ведеться не у годинах, а у днях, загальна сума допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається множенням середньоденної заробітної плати на кількість робочих днів (незалежно від кількості відпрацьованих у ньому годин) згідно з графіком роботи підприємства або індивідуального графіка роботи працівника, що припадають на період тимчасової непрацездатності або відпустки по вагітності та пологах.
Іншого чинним законодавством не передбачено. Тільки після внесення відповідних змін до Порядку для оплати листків непрацездатності у період роботи підприємства в режимі неповного робочого дня під час обчислення середньої заробітної плати можливе застосування середньогодинної заробітної плати."

На це є відповідь Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (лист №01-16-1447 від 13.07.09):
"У зв'язку із збільшенням випадків переходу роботи підприємств у режим неповного робочого часу, а також те, що нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. N 1266 (далі - Порядок), не встановлено механізму обчислення середньогодинної заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, у випадках, коли норма робочого часу в розрахунковому періоді і в періоді, за який виплачується допомога, різна, листом виконавчої дирекції Фонду від 05.02.2009 р. N 01-16-211 надавалися рекомендації щодо застосування середньогодинної зарплати для обчислення середньої заробітної плати при наданні допомоги у випадках встановлення режиму неповного робочого дня.
Відповідно до роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України від 11.06.2009 року N 150/18/99-09, до внесення відповідних змін до Порядку, в період роботи підприємства в режимі неповного робочого дня, для розрахунку страхових виплат застосовується середньоденна заробітна плата (пункт 14 Порядку).
Враховуючи, що згідно із пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням" від 26.09.2001 р. N 1266, право давати роз'яснення щодо застосування Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням надано Міністерству праці та соціальної політики, на підставі роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України від 11.06.2009 року N 150/18/99-09. Виконавча дирекція Фонду відкликає свій лист від 05.02.2009 р. N 01-16-211."

Отже, здається, питання вирішене! Wink

Edited by TopManager on 24-10-2009 00:30