Thread subject: АгроСофт ::: автоматизація бухгалтерського обліку :: Обговорення АС-Зарплата

Posted by metodist on 01-08-2016 17:57
#29

Останнім часом ми отримали кілька однотипних запитань щодо застосування єдиного внеску до сум оплати за угодами ЦПХ. А саме, чи правомірне донарахування внеску до розміру обов'язкового мінімального?
Непорозуміння викликає той факт, що "раніше" оплата ЦПХ не підлягала правилу розрахунку доплати до мінімального внеску, а "тепер" стала.
Ми проаналізували зміст проблеми і спробуємо пояснити що й до чого.

По-перше, датування має чіткі рамки: відповідний алгоритм "АС-Зарплата" змінено наприкінці квітня 2016 року, тож зараз його нову поведінку можуть спостерігати ті користувачі, які отримали тестові версії програми, а решта отримають зміни з черговим офіційним оновленням (заплановано на найближчий час).
Забігаючи наперід, відзначимо, що нормативна межа - 01.01.2016 року. Тобто, фактичні зміни відбулись саме з цієї дати.

По-друге, підставою згаданих вище змін програми, власне, й стало коригування самого законодавства. А нового там було чимало і за головними питаннями скасування утримання єдиного внеску та запровадження нового уніфікованого розміру ставки менш вражаючі загубилися. Зокрема, це стосується і угод ЦПХ в масштабах нарахування за основним місцем роботи.
У минулому році п. 5 ст. 8 закону, яким передбачено нарахування ЄСВ на доходи у вигляді зарплати і винагороди ЦПХ, передбачав: «У разi якщо база нарахування єдиного внеску (крiм винагороди за цивiльно-правовими договорами) не перевищує розмiру мiнiмальної заробiтної плати, встановленої законом на мiсяць, за який нараховується заробiтна плата (дохiд), сума єдиного внеску розраховується як добуток розмiру мiнiмальної заробiтної плати, встановленої законом на мiсяць, за який нараховується заробiтна плата (дохiд), та ставки єдиного внеску, встановленої для вiдповiдної категорiї платника. При нарахуваннi заробiтної плати (доходiв) фiзичним особам з джерел не за основним мiсцем роботи ставки єдиного внеску, встановленi цiєю частиною, застосовуються до визначеної бази нарахування незалежно вiд її розмiру без застосування коефiцiєнта бази нарахування.»
З 01.01.2016 року вказаний вище пункт став виглядати так: «У разi якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розмiру мiнiмальної заробiтної плати, встановленої законом на мiсяць, за який отримано дохiд, сума єдиного внеску розраховується як добуток розмiру мiнiмальної заробiтної плати, встановленої законом на мiсяць, за який отримано дохiд (прибуток), та ставки єдиного внеску».
Як бачимо, виключення винагород за ЦПД зникло. Щойно хтось із користувачів "АС-Зарплата" виявив цю невідповідність і повідомив про неї нам, ми перевірили даний факт, ознайомились із рядом вже існуючих консультацій та внесли відповідні зміни до програми.

Вже у цьому році нормативи ще раз оновились і на сьогоднішній день керуємося чинним Наказом №449 від 20.04.2015 року зі змінами, в якому нова редакція Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування має такий перший абзац п.8 розділу ІІІ: «Для платників, визначених підпунктами 1 та 2 пункту 1 розділу ІІ цієї Інструкції, якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та встановленої ставки єдиного внеску за умови перебування у трудових відносинах повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця.»
Серед вказаного переліку платників легко знаходимо третій абзац підпункту 1 п.1 розділу ІІ: «фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту);»
Крім того, решта п.8 розділу ІІІ містить виключний перелік видів доходів, вимоги щодо донарахування єдиного внеску на які не застосовуються: «заробітної плати з джерела не за основним місцем роботи (базою нарахування єдиного внеску є отриманий дохід (прибуток) незалежно від його розміру); заробітної плати (доходу) працівника–інваліда, який працює на підприємстві, в установі або організації, де застосовується ставка 8,41 відсотка; заробітної плати (доходів) працівників всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема товариств УТОГ та УТОС, у яких кількість інвалідів становить не менш як 50 відсотків загальної чисельності працівників, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менш як 25 відсотків суми витрат на оплату праці, де застосовується ставка 5,3 відсотка; заробітної плати (доходів) працівників підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, в яких кількість інвалідів становить не менш як 50 відсотків загальної чисельності працюючих, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менш як 25 відсотків суми витрат на оплату праці, де застосовується ставка 5,5 відсотка; працівників, яким надано відпустки без збереження заробітної плати відповідно до пункту 18 частини першої статті 25 Закону України «Про відпустки».»

Отже, з усього вищевикладеного робимо висновок, що з 01.01.2016 року і по теперішній час до нарахувань за угодами ЦПХ застосовується загальне правило необхідності донарахування єдиного внеску, якщо сума таких нарахувань не перевищує розміру мінімальної заробітної плати.
Якщо маєте свою думку щодо цього питання, запрошуємо до обговорення.